Resultat - Stockholm Royal Park Aquathlon 2013
Men 2 km Swim & 14 km Run
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Sim in Löp ut 7km Tid Tid Efter
1 104 Stefan Larsson Stockholm City Triathlon 1969 00:29:52 00:32:15 01:02:31 01:32:48
2 103 Lars Hällgren Simklubben Neptun 1964 00:31:16 00:34:01 01:10:56 01:48:04 00:15:15
3 118 Alexander Amprazis 00:45:42 00:49:07 01:19:30 01:51:02 00:18:13
4 101 Jimmy Afshar Adeptic 1968 00:44:06 00:46:40 01:22:46 01:58:27 00:25:38
5 102 amin belguendouz Paris lagardere racing 1979 00:42:23 01:29:41 02:13:33 00:40:44
6 106 Alvin Wendelius Round Table   00:56:08 00:59:40 01:37:21 02:17:05 00:44:17
Men 2 km Swim & 21 km Run
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Sim in Löp ut 7km 14km Tid Tid Efter
1 112 Krister Hällgren Tyresö SS 1968 00:40:27 00:42:00 01:10:44 01:40:16 02:11:01
2 113 Eugenio Jimeno Granada. 1989 00:42:53 00:46:20 01:15:11 01:44:17 02:12:35 00:01:34
3 107 Mattias Andersson Stockholm 1970 00:36:29 00:39:38 01:10:45 01:42:09 02:14:51 00:03:50
4 108 Kenneth Boman Lulekamraterna 1976 00:54:26 00:57:39 01:23:14 01:49:29 02:16:07 00:05:06
5 111 Aaron Harmon Stockholm City Triathlon 00:43:44 00:47:13 01:17:05 01:47:17 02:16:42 00:05:41
6 156 Rui Reis SSS Triathlon 1958 00:40:23 00:42:22 01:14:14 01:45:54 02:20:57 00:09:56
7 117 Pontus Tillenius Stockholm city Triathlon 1974 00:45:03 00:47:57 01:18:30 01:50:12 02:21:47 00:10:45
8 116 Robert Ljungström Roden Thriathlon 1970 00:37:00 00:39:20 01:12:57 01:48:27 02:24:17 00:13:16
9 109 Jonas Brugge Florida, USA 1972 00:38:55 00:41:41 01:19:05 01:54:44 02:29:54 00:18:52
10 115 Daniel Lavén Lactat 3 1967 01:14:01 01:15:30 01:45:18 02:15:06 02:44:50 00:33:49
11 114 Mikael Karlborg Västerhaninge 1980 00:58:54 01:02:24 01:35:49 02:10:32 02:45:24 00:34:23
  110 Kaj Genas Roden Triathlon Club 1965           DNF  
Men 2 km Swim & 7 km Run
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Sim in Löp ut Tid Tid Efter Pace
1 122 Andrew Farrell Orlando 1970 00:26:51 00:28:15 00:55:41 06:11
2 124 Ulf Hausmann Stockholm City Triathlon 1971 00:26:25 00:27:55 00:56:39 00:00:57 06:17
3 125 Magnus Helin Lidingö Triathlon 00:31:10 00:32:14 00:59:45 00:04:03 06:38
4 132 Jerker Öhrfeldt Stockholm City Triathlon 00:31:05 00:32:06 01:00:25 00:04:44 06:42
5 256 Erik Johannesson 00:38:18 00:40:50 01:11:20 00:15:39 07:55
6 131 ulf winnberg neptun 00:39:03 00:41:06 01:14:21 00:18:40 08:15
7 129 Andreas Tronsén SPIF Triathlon 1982 00:43:31 00:45:08 01:16:31 00:20:50 08:30
8 119 Björn Blomberg Stockholm 1968 00:51:00 00:54:22 01:27:18 00:31:37 09:42
9 123 Andreas Finn Stockholm 1991 00:52:26 00:54:32 01:28:24 00:32:43 09:49
10 127 Christoffer Jonson High Five 1972 01:01:27 01:06:05 01:44:23 00:48:42 11:35
11 121 Kalle Eidhagen     01:01:43 01:05:25 01:44:47 00:49:06 11:38
Men 2 km Swim only
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Tid Tid Efter Pace
1 135 Anders Haglund Simklubben Neptun 1961 00:26:19 13:09
2 137 Kaj Nilsson SK Neptun 1968 00:26:42 00:00:22 13:21
3 133 Gustav Foghammar Sportclinic of Sweden 00:38:27 00:12:08 19:13
4 120 Ulf Carleson Stockholm 1961 00:43:49 00:17:30 21:54
5 134 Carl Forsell Gnesta Simsällskap 1983 00:49:49 00:23:30 24:54:00
6 136 Per Johansson SK Ena 1962 00:59:46 00:33:27 29:53:00
Men 5 km Swim & 21 km Run
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Sim in Löp ut 7km 14km Tid Tid Efter Pace
1 141 Jonas Colting Colting Coaching 1973 01:00:33 01:02:06 01:28:32 01:55:21 02:23:04 05:30
2 159 Jon Samuelsson Bålsta SK 1987 01:04:44 01:07:59 01:34:37 02:02:23 02:30:56 00:07:51 05:48
3 158 Trevor Ryan Stockholm City Triathlon 1971 01:08:40 01:10:24 01:37:57 02:05:56 02:34:09 00:11:04 05:55
4 157 Björn Rosenthal spif triathlon 01:12:18 01:13:46 01:41:02 02:08:04 02:35:41 00:12:36 05:59
5 140 Jojje Borssén 01:12:20 02:08:35 02:36:23 00:13:18 06:00
6 160 Fredrik Selmered SPIF Triathlon 01:09:38 01:11:19 01:40:27 02:09:48 02:39:03 00:15:59 06:07
7 164 Henrik Wahlberg Neptun Masters 1976 01:02:43 02:39:27 00:16:23 06:07
8 149 Fredrik Letzler Aquathlon.se 1972 01:02:52 01:40:14 02:12:02 02:42:51 00:19:47 06:15
9 145 David Grubb Triathlon Syd 1969 01:12:23 01:14:28 01:45:30 02:16:18 02:46:21 00:23:16 06:23
10 199 Daniel Lönnberg Aqua Coaching 1972 01:02:54 01:07:18 01:41:56 02:16:20 02:49:02 00:25:58 06:30
11 142 John Cotsell SCT 1978 01:12:20 01:14:18 01:46:43 02:18:14 02:49:07 00:26:03 06:30
12 163 Wim Timmermans Timmermans Ironman 1966 01:08:59 01:11:20 01:43:55 02:16:59 02:49:13 00:26:09 06:30
13 161 Per Sundström Stockholm City Triathlon 1968 01:04:32 01:07:44 01:40:32 02:14:42 02:49:48 00:26:44 06:31
14 139 Jonas Aneheim Neptun 1971 01:05:28 01:11:12 01:43:34 02:17:06 02:51:54 00:28:49 06:36
15 144 John Forsell Västerås Cykelklubb 01:16:55 01:20:29 01:49:19 02:20:50 02:53:09 00:30:04 06:39
16 148 Jyrki Kinnunen NOFA Janneniska AB 1977 01:21:57 01:24:47 01:55:24 02:26:28 02:58:05 00:35:01 06:50
17 151 Clayton Neill Tyreso 1972 01:22:52 01:24:44 01:55:23 02:26:17 02:58:35 00:35:30 06:52
18 147 Henrik Gustavsson DK Nemo 1977 01:08:06 01:13:41 01:50:03 02:25:46 03:00:30 00:37:25 06:56
19 143 Patrik Fagerström IFK Sala Triahtlon 1975 01:35:30 01:38:34 02:08:15 02:38:08 03:08:09 00:45:05 07:14
20 153 Magnus Nilsson-Vall Pistolerna IK 1976 01:31:38 01:35:45 02:07:14 02:38:30 03:08:25 00:45:20 07:14
21 138 Joelh Andreasson Stockholm 1987 01:26:23 01:30:05 02:04:56 02:39:48 03:15:38 00:52:33 07:31
22 152 Fred Niemelä Örebro AIK 1977 01:19:03 01:22:23 02:01:59 02:40:44 03:20:08 00:57:03 07:41
23 251 Christian Thorgerzon Öresundtriathlon 01:39:28 01:42:52 02:15:39 02:49:27 03:23:39 01:00:34 07:49
24 165 Göran Wernqvist SK Neptun 01:35:01 02:15:13 02:51:32 03:26:10 01:03:06 07:55
25 162 Carl Thornberg Stockholm 1984 01:46:14 01:50:49 02:23:43 02:57:09 03:30:19 01:07:14 08:05
26 146 Oriol Guillamon 03:51:53 01:28:49 08:55
27 150 Gunnar Löfgren SPIF Triathlon 1970 01:56:11 02:03:59 02:47:05 03:30:56 04:11:23 01:48:18 09:40
Men 5 km Swim only
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Tid Tid Efter Pace
1 197 Gustav Toll 01:00:22 12:04
2 168 Greger Halling alnörace team 01:04:24 00:04:01 12:52
3 169 Gunnar LArsby Nynäshamn SS 1970 01:08:51 00:08:28 13:46
4 170 staffan lyth Seven Triathlon 01:12:13 00:11:50 14:26
5 167 Romain Feron SPIF Triathlon 1984 01:17:43 00:17:20 15:32
6 171 Peter Nyström Södertörns Simsällskap 1963 01:25:44 00:25:21 17:08
7 198 Magnus Nilsbo     01:37:18 00:36:56 19:27
Women 2 km Swim & 14 km Run
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Sim in Löp ut 7km Tid Tid Efter Pace
1 253 Sara Asp Heleneholms IF Tri team 00:34:36 00:37:24 01:07:59 01:37:28 06:05
2 173 Susie Moonan SPIF 1987 00:28:35 00:30:50 01:05:14 01:39:26 00:01:58 06:12
3 174 Emma Thornberg Nybro SKI 1981 00:47:39 00:52:03 01:22:27 01:52:17 00:14:49 07:01
4 175 karin willebrand neptun 00:47:01 00:50:32 01:23:24 01:55:09 00:17:41 07:11
5 198 Josefin Sjöström     00:51:53 00:56:11 01:34:47 02:12:44 00:35:16 08:17
Women 2 km Swim & 21 km Run
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Sim in Löp ut 7km 14km Tid Pace
1 177 Caroline Ljungström Lactat3 1995 00:35:26 00:36:50 01:08:29 01:41:55 02:12:35 05:45
Women 2 km Swim & 7 km Run
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Sim in Löp ut Tid Tid Efter Pace
1 176 Towe Fredrikson Stockholm City Triathlon 1982 00:47:34 00:50:41 01:23:44 09:18
2 182 Carina Ljung Neptun 1957 00:46:53 00:54:03 01:31:59 00:08:14 10:13
3 178 Desiree Blomberg Stockholm 1964 00:56:16 01:00:44 01:41:09 00:17:25 11:14
4 181 Britt Marie Jutvik     01:04:37 01:15:21 01:59:13 00:35:28 13:14
Women 2 km Swim only
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Tid Tid Efter Pace
1 184 Marie Holmberg 00:30:12 15:06
2 183 Helena Bockner SK Neptun 1968 00:38:14 00:08:01 19:07
Women 5 km Swim & 21 km Run
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Sim in Löp ut 7km 14km Tid Tid Efter Pace
1 186 Mikaela Persson Stockholm city triathlon 1987 01:00:58 01:02:23 01:34:42 02:07:39 02:39:50 06:08
2 187 Mikaela Waller Stockholm City Triathlon 1981 01:08:27 01:10:14 01:41:04 02:12:53 02:45:33 00:05:42 06:22
3 254 Helena Lindahl     01:26:32 01:29:43 02:04:57 02:40:41 03:17:09 00:37:18 07:34
Women 5 km Swim only
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Tid Tid Efter Pace
1 188 Desirée Andersson Polisens IF 1990 00:57:44 11:32
2 189 Sofia Bergkvist 01:01:50 00:04:05 12:22
3 191 Erika Edstedt SK Neptun 1966 01:02:47 00:05:02 12:33
4 196 Isabelle Riedl Canada 1984 01:17:42 00:19:57 15:32
5 193 Margot Jacobs Polisen 1964 01:20:20 00:22:35 16:04
6 194 Åsa Lindeblad Väsby SS Triathlon 1970 01:29:19 00:31:35 17:51
7 192 Salla Franzén Neptun 1978 01:43:16 00:45:31 20:39
Created by SiTiming © Neptron AB 2013